MERDEN & REEFER SERVİSİ
Lojistik sektöründe biriktirdiğimiz iş deneyimi ve sahip olduğumuz zengin altyapıyla 2009 yılında kurduğumuz Merden Lojistik, müşteri memnuniyetinin sağlanmasının en zor pazarından olan taşımacılık sektöründe emin adımlarla ilerliyor.

2011 yılında aldığımız UTIKAD ve FIATA üyeliklerimiz ve kısa zamanda yakaladığımız başarı grafiği Mersin’deki merkezimiz dışında Kayseri’de faaliyete geçirdiğimiz şubemizle beraber Türkiye istihdamına katkı sağlıyor ve her geçen gün çalışan sayımızı daha da arttırmayı hede iyoruz. Merden olarak yerel bilgilerimiz ile global hizmetlerimizi bir araya getirebilmekten gurur duyuyoruz. Dünyanın tüm noktalarındaki acente ağımızla müşterilerimize gerek Pazar gerekse belirli ürün gruplarının detayları ve bunların taşımalarında hayati önem taşıyan bilgileri sunabilmekteyiz.

Şirketimizin kuruluşundan bu yana, reefer taşımaları özelinde Dünya genelinde tanınan Türkiye Merkezli ve müşterilerine tek kaynak üzerinden lojistik çözümler üretebilen kabiliyetleri bünyesinde barındırmaktadır.

Reefer Pazarında en önemli alanlardan biri ürünlerin; (meyve, sebze, et, balık, süt ürünleri ve bozulabilir ürünler) ısı kontrollü / reefer konteynerlerde sürekli takip edilebilecek şekilde taşınmasıdır.

REEFER HİZMETLERİMİZ
Tüm dünya ticaret merkezlerini birbirine bağlayan, ayrıcalıklı global ağımız
•Global destinasyonlara verilen haftalık ve düzenli servisler
•Operasyon süreçlerinin düzenli ve sorunsuz işlemesi için kendini adamış reefer ekibi
•Konteynerlerin yüklenmesinden nihai varış noktasına kadar düzenli ve sıkı bir şekilde konteynerlerin takibi
•Müşteri ihtiyaçları özelinde sunulan Lojistik çözümler (karayolu, demiryolu ve denizyolu)

MERDEN REEFER EKİBİ

Reefer taşımalarına kendini adayan uzman ekibimiz ürünlerin nihai varış noktasına en iyi koşullarda teslimatı için, sektörel bilgilerini ve tecrübelerini şartlara en uygun çözümleriyle sunabilmektedir.
Reefer uzmanlarımız ürünlerinize uygun atmosfer, nem ve havalandırma gibi konularda teknik destek verebilmek için her zaman ulaşılabilir ve hazırdır.

REEFER YÜKLEMELERDE ÖNEMLİ NOKTALAR
•Ön soğutma – ürünlerin refeer konteynere yüklenmeden önce gerekli dereceye ulaşabilmesi için ön soğutma işleminden geçmesi gerekmektedir.
•Nem, havalandırma ve atmosfer kontrolü gibi ek ayarların yapılandırılması önem taşımaktadır.
•Maximum raf ömrü için minimum transit sürenin tercih edilmesi.
•Gerekli dokümantasyon ve yasal prosedürlerin güncel takibi.
•Ürünlerin ağırlığı ve hacmine dikkat edilmesi.
•Genel yükleme talimatlarına uygun yüklemelerin yapılması.
•Dondurulmuş veya bozulabilir ürünler için en uygun paketleme biçiminin tercih edilmesi.

REEFER YÜKLEME KILAVUZU
•Ürünler yüklenmeden önce mutlaka ön soğutmadan geçirilmelidir.
•Taşıma esnasında en uygun set ayarlarının yapılandırılması gerekmektedir. Düşük veya yanlış ayarların yapılması sonucunda ürünler gerekli derece taşınmayacaktır. Bu durum üründe reye neden olacaktır.
•Konteynerlerin içinin temiz olması; tabanda bırakılan kağıt, ambalaj parçası ve benzeri cisimler havalandırma kapaklarını tıkayabilir ve soğutma işleminin verimini düşürebilir.
•Reefer konteynerin yükleme esnasında çalıştırılmaması gerekmektedir. Bu esnada konteynere giren sıcak hava, havalandırma mekanizmasında buzlanmaya neden olur ve bu durumda soğutma işleminin verimi düşer. Bu da üründe re riskini arttıracaktır.
•Yükleme esnasında; ürünlerin konteynerin içerisinde bulunan üst sınır çizgisinden yukarı yüklenmemesi ve taban alt sınırının kapatmaması gerekmektedir. Bu durum hava dolaşımını daha etkili olmasını sağlayacaktır.
•Konteyner tabanına ağırlığın eşit dağıtılması, ürünlerin tüm tabanı kaplaması hava dolaşımının yukarı doğru olmasını ve tüm ürünlere ulaşmasını sağlayacaktır. Bunu sağlayabilmek için tabanın boş kalan kısmına karton yerleştirilmesi yaygın bir örnektir.
•Ürünlerin toplam ağırlığının konteyner payload kapasitesine uygun olarak yüklenmesi gerekmektedir.

YAŞ MEYVE VE SEBZE İÇİN ÖNEMLİ NOKTALAR
•Paketleme: Hasat sonrası ortaya çıkabilecek ısı, buharlaşma, karbondioksit ve etilen gazının dışarı atılabilmesi için paketlerin altında ve üstünde simetrik delikler bulunan ambalaj tercih edilmelidir. Nemli olabilen yaş meyve ve sebzelerde para n, bal mum destekli kartonların kullanılması önerilmektedir.
•İsti eme: Ürünlerin tüm tabana yayılacak şekilde isti enmesi, hava dolaşımının düzensiz olmasını ve yeterli soğutmayı engelleyecektir. Havalandırma ve nem kapaklarını kapatmayacak sekilde yükleme yapılmasına özen gösterilmelidir. Birbiri ile uyumsuz ürünler beraber yüklenmemelidir. Farklı ürünlerin farklı atmosfer özellikleriyle olgunlaşması söz konusudur. Karbondioksit ve etilen gazı uyumsuz ürünlerde erken olgunlaşmadan - bozulmaya kadar birçok olumsuz etkiye neden olacaktır.
•Isı - Havalandırma - Nem: Taşıma öncesinde ürünlere uygulanacak doğru işlemler, ısı - havalandırma - nem yolculuk esnasında ürünleri en iyi kondisyonda tutacaktır. Isı nem ve havalandırma ayarları ürünlerin çeşidi, yetiştirilme şartları ve olgunlaşma süresine bağlıdır.
•Atmosfer Kontrol Tekniği: Atmosfer kontrolü konteynerin içerisindeki hava ve diğer koşulların taşıma boyunca net bir şekilde hesaplanarak ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yönelik ileri bir tekniktir.
Atmosfer kontrolü maliyeti yüksek bir teknik olmakla beraber her çeşit yaş meyve ve sebzede uygulanamamaktadır. Bu teknik ile elma armut muz şeftali ve soğan gibi ürünlerin raf ömrü ciddi bir artış göstermektedir.

DONDURULMUŞ GIDALAR İÇİN ÖNEMLİ NOKTALAR
•Paketleme: Dondurulmuş gıdaların ambalajları 2.4 metrelik istif ağırlığına dayanıklı ve deliksiz olması gerekmektedir.
•Yükleme: Sade blok istif şekli tercih edilmeli, kartonlar boşluk kalmayacak şekilde üst üste isti enmelidir,
•Havalandırma: Temiz hava sirkülasyonuna dikkat edilmeli ve nem ayarı kapalı tutulmalıdır.

REEFER KONTEYNERLERİN GENEL KULLANIMI
Dünya genelinde soğutmalı konteynerler ile en çok taze meyve ve sebze taşınmaktadır. Muz dahil olmak üzere reefer konteynerler ile taşınan malların %51’ini taze meyve ve sebzeler oluşturmaktadır.
Daha sonra sırası ile %24’lük oranı et ve tavuk ürünleri, %19’luk oran ile balık ve deniz ürünleri gelmektedir. %6’lık kalan kısımda ise diğer ürünler olarak sını andırılan ilaç, çiçek gibi ürünler taşınmaktadır.